Kultura

Záhadný nápis na Munchově obrazu rozluštěn

3. 3. 2021 | Autor: Valérie DvořákováTentokrát vám v rámci novinek ze světa umění přináším hlavně tipy na zajímavé čtení, koukání nebo poslouchání. Co si budeme povídat, odreagovat se potřebujeme asi všichni.

Původ záhadného nápisu na Munchově Výkřiku rozluštěn

Jeden z nejslavnějších obrazů světa, Výkřik Edvarda Muncha, se minulý týden znovu dostal do středu mediálního zájmu. Norští restaurátoři totiž představili výsledky analýzy drobného nápisu tužkou, který se krčí přímo v rohu malby. Slova „mohl namalovat jen blázen“ podle nich napsal sám autor obrazu. V minulosti se přitom spekulovalo, že se jedná o přípis jakéhosi vandala, který tak komentoval kontroverzní malbu. Restaurátoři analyzovali infračervené snímky a zaměřili se přímo na písmo, které porovnávali s Munchovým písmem v denících a dopisech.

 

Rockaway novým investorem karlovarského festivalu

Karlovarský filmový festival našel nového strategického investora, skupinu Rockaway Capital. Není to nečekané spojení, partnerem festivalu je už několik let internetová televize Mall.tv, která patří do portfolia Rockaway. Festival také minulý týden představil řadu dalších změn od těch personálních (výkonný ředitel festivalu Kryštof Mucha se nově stává členem představenstva společnosti Film Servis Karlovy Vary) přes rozšíření spolupráce s distribuční společností Aerofilms až po budování nové platformy KVIFF TV.

 

Dokumentární cyklus Umění v izolaci

Organizace Post Bellum a vznikající pražská Kunsthalle několik posledních let natáčejí rozhovory s výtvarnými umělci o jejich příbězích z doby totality. Z těch nyní vznikl dokumentární cyklus Umění v izolaci, který by měl postupně představit šedesát šestiminutových rozhovorů s Františkem Skálou, Stanislavem Kolíbalem, Kurtem Gebauerem nebo Tomášem Císařovským. Souvislost s aktuální, covidovou izolací není náhodná. Podle autorů projektu se právě situace umělců dá v lecčem porovnat s dobou v totalitní izolaci, paralela je to ale spíš tematická. První díl s Františkem Skálou najdete na webech Post Bellum i Kunsthalle Praha.

 

Reportáž z litografické dílny v Říční

Umění má mnoho podob a jednou z nich jsou i tiskařské techniky, jako třeba litografie neboli kamenotisk. Pro představu, jak takové litografické tisky vznikají, by se vám mohla hodit fotoreportáž, kterou tento týden přinesly Seznam Zprávy z kultovní litografické dílny v pražské Říční ulici. Do té chodili tisknout už Adolf Born nebo třeba Kamil Lhoták a asi i díky této nostalgické příměsi se dodnes mezi výtvarníky těší velké oblibě. Nakoukněte, jak to v takové dílně vypadá a jak se vlastně z kamene tiskne na papír.

 

Eva Koťátková nejen o pandemii

A na závěr ještě jedno výtvarné čtení. V pátečním magazínu Víkend Hospodářských novin najdete skvělý rozhovor s Evou Koťátkovou, umělkyní, která se už druhým rokem drží v čele žebříčku J&T Banka Art Index. O umělecké tvorbě v pandemii, uměleckém provozu u nás i v zahraničí, ale i o novém projektu, který v MeetFactory trpělivě čeká na své návštěvníky. A komu se nechce unavovat oči, může si shodou okolností Evu Koťátkovou i poslechnout, a to v nové epizodě podcastu Tovární hlášení.