Finance

Apple a Tesla hvězdami měsíce srpna

6. 10. 2020 | Autor: Michal SemotanMichal Semotan, portfolio manažer J&T Investiční společnost: Pozitivní měsíc pro akcie, superpozitivní pro vybrané tituly.

Jestliže se již v předchozím období řada titulů odtrhla od zbytku „akciového světa“, v srpnu se to ještě více prohloubilo.

Zmínil bych zejména dva tituly uvedené v nadpisu, a to Apple a Tesla. Jestliže situaci u Applu ještě jakžtakž chápu (za srpen +20% a rozumím optimistickým očekáváním přes vyšší valuaci), tak 60% nárůst akcií Tesly za jeden měsíc je akciový úlet nebo řekněme „masakr akciovou pilou“, a to negativní pro ty, co ji shortují, a pozitivní pro ty, co vydrželi long. Ti mají moji poklonu a nezbývá mi nic jiného, než jim pogratulovat.

Víme, že akciové trhy se často pohybují mimo logiku chápání, zde se praktikuje zřejmě pasáž „trend is your friend“ a víra ve světlou budoucnost tohoto producenta elektromobilů, superbaterek a technologického leadera segmentu. Vlastně to není automobilka, ale technologická společnost.

Ostatní spíše „paběrkují“

Proti těmto megastar ostatní emise spíše „paběrkují“, v uvozovkách opravdu, řada dalších emisí také za srpen pěkně rostla a spousta firem dodala opravdu pěkná čísla za problémový covidový druhý kvartál. Z toho, co je v našich portfoliích, zmiňme Facebook, HP, IBM… Ne vždy se to však projevilo přímo úměrně v ceně jejich akcií. Zcela konkrétně zde můžeme uvézt akcie ČEZu.

Takže ano, na akciích v srpnu opět převládal optimismus, všude je dostatek likvidity, investoři hledají kýžený výnos, když jsou sazby nízko tam, kde jsou. V akciích tak nacházejí dlouhodobou valuační spásu (což je logické, zvláště při úrokových sazbách) i ochranu před inflací. A tak to asi opravdu je. Samozřejmě že krátkodobě může přijít nepříjemná korekce, která zase ten přehnaný optimismus zchladí, řadu spekulantů vycuká, ale prostě tak to na kapitálových trzích bývá. Ale časovat to je nesmírně obtížné a náročné.

Napětí mezi USA a Čínou povoluje

Je potřeba rovněž zmínit, že s nadcházejícím podzimem se nám stále více do hry dostávají americké prezidentské volby a že to bude souboj na ostří nože, není třeba připomínat. Z trhů vyprchala i obava z napětí mezi USA a Čínou. Když se podíváme na růst známých čínských akcií, jako je Alibaba či Tencent, je jasné, že většina investorů se domnívá, že se mezi USA a Čínou nic hrozného nestane a zůstane spíše u ostřejší „rétoriky“. Covidová pandemie pokračuje, počty nemocných rostou, ale ani z toho zatím akcie obavy výraznějšího charakteru nemají.

Extra silné euro vzbuzuje obavy

Jestliže jsem si říkal, že evropské akcie jsou oproti americkým fakt levné, tak ano, na první pohled to tak opravdu vypadá. Ale musím konstatovat, že zde chybí atraktivní zástupci technologií (až na výjimky, jako např. SAP). Hodně záleží na tom, jak se bude dařit klasickému průmyslu. A zde to má háček. Posilování eura proti americkému dolaru evropské zboží opět prodražuje a zřejmě tomu tak nějakou dobu bude. Z toho mám asi větší obavu – extra silné euro by zrovna evropským společnostem orientovaným na vývoz dvakrát nepomohlo. Nedaří se ani evropským telekomunikacím, na některé z nich jsem sázel (Orange, Telefónica). Orange zveřejnil možné navýšení dividend a akcie jde dolů… Tak tady tomu úplně už tedy nerozumím.

Zajímavě se vyvíjejí akcie logistických společností, jako je např. Deutsche Post. Na druhou stranu zůstat v akcii, která od březnových cen udělala skoro +100 %, je těžké, protože si člověk říká, že by byl hřích nevzít si profit. Je jasné, že díky zrychlenému růstu byznysu v „onlinu“ prostě tyto společnosti mají kam růst, ale vše má samozřejmě své meze.

Investice je dobré si rozložit

Takže si to shrňme. Z pohledu časového horizontu investice do akcií (cca 5 let a více) je rozumné být zainvestovaný a krátkodobé korekce neřešit. Kdo se chce vyhnout možným korekcím, může zvolit rozložení investic v čase na více částí, případně pravidelnou investici. Vždy je dobré se nad tím, čeho vlastně chceme dosáhnout, zamyslet a podle toho rozložit své investování: tj. dobu své investice, její objem i to, jaké riziko jsme ochotni přijmout.

Co jsem v portfoliích dělal já: Bohužel Apple jsem prodal výrazně dříve a long Tesla jsem také nešel. V portfoliích jsme před výsledky dokupovali HP, vrátili jsme se více do Monety, prodali jsme akcie Alibaby, poredukovali K+S na polovinu a o třetinu snížili váhu ArcelorMittalu.  Nově jsme po poklesu po kvartálních výsledcích nakoupili akcie Netflixu a otevřeli spekulační pozici v nízkonákladové aerolince Ryanair. V portfoliích držíme okolo 10 % hotovosti na možnou korekci, která podle našeho názoru během podzimu může přijít.