Kultura

Novinky ze světa umění (říjen 2020)

6. 10. 2020 | Autor: Valérie DvořákováPřestavba Invalidovny, první podzimní aukce a naše vlastní galerie Magnus Art

Z novinek tohoto týdne je patrné, že se trh s uměním pomalu snaží probudit z letního spánku, a to jak u nás, tak v zahraničí. Zatímco většina světových veletrhů se přesouvá dál v kalendáři nebo do onlinu, ve Vídni minulý týden proběhl Vienna Contemporary. Tento týden také zahájila provoz nová aukční síň zaměřená ryze na online aukce, Sotheby’s oznámilo dražbu unikátního renesančního díla a nás v Praze v neděli čeká první velká podzimní aukce.

Pražskou Invalidovnu čeká přestavba
Velký povyk vyvolala plánovaná rekonstrukce historické budovy Invalidovny, kterou máme z Rustonky doslova co by kamenem dohodil. Národní památkový ústav tento týden zveřejnil plány na její novou podobu a nutno říct, že jsou poměrně odvážné. Historická křídla barokní budovy mají nově zakončovat monumentální skleněné kubusy podle návrhu architekta Petra Hájka. Jak se dalo předpokládat, reakce odborné i široké veřejnosti jsou rozporuplné. Co se ale nepředpokládalo, dnes komentuje týdeník Respekt: návrh na stavbu neprošel žádnou architektonickou soutěží. Ze čtyř návrhů od předem oslovených architektonických studií vybíral údajně NPÚ podle ceny. U takhle významného historického objektu a zejména u státní zakázky, je to při nejmenším zarážející.

První aukce sezóny už v neděli
V neděli nás čeká první velká aukce podzimní sezóny. Aukční dům Adolf Loos Apartment and Gallery ji již tradičně uspořádá ve výstavní síni Mánes, vzhledem ke covidové situaci ale poprvé přidává i možnost dražit online, a to prostřednictvím portálu LiveBid. Co v nabídce stojí za pozornost? V první řadě samozřejmě Piková dáma české malířky Toyen z roku 1926, která s vyvolávací cenou 29,9 milionů korun aspiruje na malířčin aukční rekord. Dalším lákadlem je charakteristický motiv hrajících si dětí Josefa Čapka, který se začne dražit na 5,9 milionech korun, krajinka Krásná hora Jana Zrzavého s vyvolávací cenou 2,8 milionu korun nebo Zimní květ velmi ceněného malíře Jakuba Schikanedera za 2,7 milionu korun.
Zajímavé položky jsou ale i v nižších cenových hladinách - zátiší s kyticí Václava Špály za 290 tisíc, pohled na francouzské Petites Dalles Václava Radimského za 500 tisíc nebo dva Fillové s vyvolávací cenou do milionu. Mou pozornost ale lákají i díla českých umělců druhé poloviny 20. století, které lze dražit od částek desetitisíců - Jan Kubíček, Milan Grygar, Běla Kolářová nebo Adriena Šimotová.

Vznikla nová online aukční síň
Včera svou činnost zahájila nová aukční síň Greenhouse Auctions, zaměřená ryze na online prodej současných mladých umělců. Greenhouse bude přijímat díla k prodeji výhradně přímo od umělců nebo od malých až středně velkých galerií a nebude zveřejňovat dosažené ceny, ale pouze ty odhadní. Snaží se tak zabránit deformaci trhu se současným uměním, kdy příliš vysoké ceny mohou umělci na trhu spíše ublížit. Díla by se měla pohybovat v cenách do 20 000 dolarů, aby rtak nalákala možné nové sběratele. Kredibilitu nové aukční síni dodává především její zakladatel Shlomi Rabi, bývalý viceprezident Christie’s.

Proběhl veletrh Vienna Contemporary
Navzdory zhoršující se covidové situaci v Rakousku proběhl minulý týden veletrh Vienna Contemporary. Za zpřísněných hygienických podmínek a monitorovaného počtu návštěvníků se ho účastnila zhruba polovina obvyklého počtu galeristů, kterým fyzickou účast v mnoha případech komplikovala opatření omezující cestování. Z českých galerií své umělce představily galerie SVIT, Zahorian & van Espen, Jiří Švestka Gallery a Stone Projects.

Sotheby’s bude dražit Botticelliho
Newyorská pobočka aukční síně Sotheby’s chystá jeden výjimečný prodej. Do své lednové aukce zařadila portrét mladého muže od italského renesančního mistra Sandra Botticelliho. Taková díla se na trhu objevují velmi vzácně a odpovídá tomu i vyvolávací cena, která byla stanovena na 100 milionu dolarů, tedy v přepočtu 2,32 miliardy korun.

Otevírá se galerie Magnus Art
Na závěr připojuji pozvánku na výstavu, na kterou jsem obzvlášť pyšná. Příští týden totiž otevíráme naši vlastní galerii Magnus Art, kterou najdete přímo v budově na Rustonce. Více informací k výstavě dnes sdílela Anna Pulkertová, se kterou vás od 8. října rády v galerii uvítáme a provedeme díly z naší soukromé sbírky Magnus Art.

 

https://www.galeriemagnusart.cz/