Co nás baví

Jsme od 14.9.2020 v novém sídle na Rustonce

14. 9. 2020Rozhovor s Vlastimilem Nešetřilem, který stojí v J&T za vznikem nového sídla, a s architektem budovy, Vítem Máslem (architektonická kancelář CMC architects).

Nové sídlo v areálu Rustonky, kam se právě stěhujeme, je plné moderních technologií, umění a designu. Bezesporu patří architektonicky k tomu nejlepšímu, co v letošním roce mezi kancelářskými prostory v Česku vzniklo. Přitom od počátku jsme mysleli hlavně na komfort jejích uživatelů, tedy hlavně zaměstnanců.

O stěhování se mluvilo už dlouho. Co bylo jeho hlavním impulsem?

V. Nešetřil: Dvacet let skupina J&T sídlila v Pobřežní ulici. Prostor to byl moderní, na jeho interiéru se podílela tak respektovaná jména, jakým je například Eva Jiřičná, přesto přestával našim potřebám vyhovovat. Jak se tým postupně rozrůstal, museli jsme začít využívat prostory v okolních domech.

Každý den jsme to zažívali – museli jsme přecházet mezi budovami, nemohli jsme operativně řešit pracovní problémy ani se neformálně scházet. Navíc jsme postrádali i dostatek reprezentativních prostor pro setkávání s klienty.

Kdo rozhodoval o tom, jak bude budova a její vnitřní uspořádání vypadat?

V. Nešetřil: Půdorys a výška budovy byly dané okolní zástavbou, vnitřní dispozice ale vznikly bance na míru. Architektonická kancelář měla za úkol vytvořit unikátní prostor, ve kterém se nejen odrazí síla jejího majitele, ale také svým uživatelům nabídne maximální komfort.

Protože jsme chtěli, aby se zaměstnanci v budově cítili opravdu dobře, uspořádali jsme interní průzkum, ve kterém měli lidé možnost vyjádřit svůj názor, co v centrále chybí. Jedním z hlavních požadavků byl prostor pro setkávání.

Jak jste tento požadavek vyřešili?

V. Máslo: Navrhli jsme prostor o velikosti šest set metrů čtverečních s relaxační zónou, který znáte pod názvem work café. Celé patro jsme rozčlenili do několika různých zákoutí – najdete tu studovnu pro přednášky, knihovnu, sedačky s konferenčními stolky a také variabilně poskládané jídelní stoly, kde se můžete setkávat u jídla. V ostatních patrech prostory pro přípravu jídla nebo jeho konzumaci už nenajdete.

Pracovní a relaxační mix zónu jsme pro vás vytvořili i v každém patře. Trendy jasně ukazují, že už dnes zaměstnanci nemusejí sedět na židli u počítače, ale mohou si vzít iPad a krátkou poradu si klidně udělat v křesle u kávy. Proto jsme zvolili koncept vybudovat pracovní prostor jako byt 2 + kk.

Ještě něco zpříjemní zaměstnancům čas v práci?

V. Nešetřil: Ve všech patrech je k dispozici kvalitní káva Jamaica zdarma. Na mlýnku je nyní pečlivě vyladěná směs,  která by mohla chutnat široké škále zaměstnanců. Pokud však bude po čase zájem druh kávy obměnit,  budeme se vám snažit vyjít vstříc. Důraz jsme kladli i na výběr kvalitního designového nábytku – veškerý nábytek je nový a pochází od světových značek Vitra a Steelcase.

Věříme, že radost všem udělá i pobytová zahrada na střeše s krásným výhledem na Hradčany, kde se nachází zeleň i posezení. K dispozici je tu wifi připojení, takže tu je možné pracovat, svůj prostor zde mají vyhrazen i kuřáci. Za hezkého počasí bychom tu chtěli také pořádat akce pro zaměstnance.

Jak jste plánovali rozvržení kanceláří?

V. Máslo: Kanceláře byly dimenzovány podle potřeb jednotlivých oddělení. Někde sedí jen dva nebo čtyři zaměstnanci, jinde je otevřený prostor pro osmnáct lidí, což je příklad IT oddělení, kde spolu kolegové potřebují bezprostředně komunikovat.

Snažili jsme se, aby v kancelářích bylo hodně světla. Proto jsou odděleny skleněnými příčkami, pro větší pocit soukromí si tu však můžete zatáhnout záclony. Vnitřní žaluzie jsme použít nechtěli, protože do chodeb proniká světlo přes kanceláře, takže jsme považovali za nevhodné jimi celý prostor zastínit. Strach nemusíte mít ani sluníčka – intenzitu slunečního záření lze individuálně z každé kanceláře korigovat přes žaluzie na oknech. 

Mysleli jste i na relaxaci nebo sportovní vyžití zaměstnanců?

V. Nešetřil: Součástí budovy je rovněž fitness, které je možné využívat zdarma. Doprovodné programy s trenérem jako jóga nebo kruhový trénink jsou již zpoplatněny. Mysleli jsme i na příznivce cyklistiky, pro něž jsme zřídili kolárnu a sprchu.

Které prostory jsou vyhrazeny pro klienty?

V. Nešetřil: V mezaninu je pro schůzky připraveno dvanáct zasedacích místností, jež nesou jména českých velikánů, vědců, lékařů či podnikatelů, setkání s privátními bankéři se mohou odehrávat rovněž v neveřejné části naší banko-kavárny. K dispozici je samozřejmě také trezorová místnost či bezpečnostní schránky. Novinkou je pak depozitář, kde si mohou klienti uskladnit svá umělecká díla, například obrazy nebo sochy. V depozitáři jsme přizpůsobili vzduchotechniku tak, aby tu byla vlhkost a teplota odpovídající standardům pro uchovávání uměleckých děl.

Který designový prvek byste rádi vyzdvihli?

V. Nešetřil: Hrdý jsem na dvacet metrů dlouhé osvětlení z českého křišťálu, které se nachází hned ve vstupní hale. Stella Dust, jak bylo světlo pojmenováno, představuje jednu z největších novodobých světelných instalací u nás. Celkem 726 křišťálových kapek vzniklo dle návrhu architektů ve sklárně Bomma ve Světlé nad Sázavou.

Díky vysokým stropům jsme měli prostor pro vytvoření jedinečného osvětlení, navíc tvar vlny změkčuje pravoúhlý racionální tvar budovy. Na světelnou vlnu navazuje vlna dřevěná, která může evokovat siluetu ženského těla. Tu najdete v kavárně, která na vstupní halu navazuje.

V. Máslo: Já bych rád upozornil na fasádu budovy, kterou jsme vytvořili bance na míru. Vycházeli jsme z toho, že svět financí se skládá z různých prvků, vše musí fungovat a do sebe zapadat. Naše fasáda tento svět odráží. Tvoří ji jakési tetris, které do sebe zapadají. Někdo ji může také číst jako tištěný spoj, který je vzájemně propojený, aby fungoval. A pokud se na fasádu podíváte pozorně, najdete na ní písmena zakladatelů skupiny tedy J a T. Dvě loga jsou skryta na atice, další se nachází pod vstupní markýzou.

Při příchodu do J&T nelze přehlédnout expozici současného umění. Ta patří bance?

V. Nešetřil: Je to tak. Umění se věnujeme dlouhodobě, takže mít vlastní galerii je logický krok, který doplňuje naše aktivity v oblasti umění. První, co návštěvníci v galerii uvidí, bude naše sbírka Magnus Art, která se skládá z děl laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého.  Podrobnější informace o galerii Magnus Art a její koncepci získáte v rozhovoru s Valérií Dvořákovou, který právě vzniká.

Na Rustonce je ale umění každodenní součástí života J&T. Všechna podlaží ozdobí díla talentovaných mladých umělců, brzy budete na stěnách vídat díla studentů z ateliéru malby Jiřího Černického na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. A pokud už jste zavítali do šestého patra do work café, museli jste si všimnout na míru vytvořeného (s)graffiti od Michala Škapy.

Už několikrát tu padla zmínka o kavárně v přízemí. Co zaměstnancům nabízí?

V. Nešetřil: Cafe Rustonka bude od 1.10.2020 stejně jako banko-kavárny v Ostravě a Brně přístupná veřejnosti, takže si sem nejenom můžete s kolegy zajít na snídani či oběd, ale také se tu můžete potkat s rodinou či přáteli. V nabídce najdete jak chutné snídaně od vajíček přes snídaňové pečivo až po zdravé snídaně, tak denní obědové speciální nabídky i celodenní menu. Vše si můžete nechat zabalit s sebou. Otvírací doba byla zatím stanovena od pondělí do pátku od 8 do 18 hodin.