Kultura

Novinky ze světa umění (září 2020)

14. 9. 2020 | Autor: Valérie DvořákováMeda slaví 101, NG zahájila obří výstavu Mikuláše Medka a v Londýně vzniká nová galerie

Tento týden jsme otevřeli novou výstavu nejen my v ostravské pobočce J&T Banky, ale i Národní galerie hned v několika svých budovách. Oslavili jsme jedny úctyhodné narozeniny, i uronili slzu za Jiřího Menzela. Novinky ale přicházejí i ze zahraničí, včetně kulturní dohry jedné detektivní zápletky.

Nová výstava v Ostravě
Výstava děl Jiřího Davida v ostravské pobočce J&T Banky byla díky covidu neplánovaně prodloužena až do konce léta. Tento týden ji ale nahradila výstava nová a už pár dní tak v Elektře můžete obdivoval akvarely Lukáše Karbuse. Tento absolvent malby na brněnské Fakultě výtvarných umění a finalista Ceny Jindřicha Chalupeckého z roku 2015 se dlouhodobě věnuje tématu krajiny, a to nejen ve své tvorbě. Žije mimo velká umělecká centra na severu Čech, kde se živí jako zemědělec. Příroda, kterou je denně obklopen, pak volně prostupuje do jeho maleb. Jako obvykle jsou všechna vystavená díla nabízena i k prodeji a na žádost k nim ráda doplním další informace.

Událost sezóny: Mikuláš Medek v NG
Národní galerie tento týden otevřela rozsáhlou retrospektivní výstavu Mikuláše Medka nazvanou Nahý v trní. Medek je jedním z nejvýznamnějších českých malířů 20. století, který ve své tvorbě postupně proplouval od náznaků kubismu přes velmi osobitý surrealismus a takzvaný informel až po figurální malbu. Hlavní část výstavy najdete ve Valdštejnské jízdárně, doplňuje ji ale Klášter sv. Anežky České, kde jsou vůbec poprvé společně vystaveny Medkovy práce pro kostely v Jedovnicích, Kotvrdovicích a Senetářově, a v neposlední řadě rozměrné realizace pro Československé aerolinie vystavené ve Veletržním paláci.

Meda Mládková oslavila 101 let
Ikona českého mecenášství Meda Mládková před pár dny oslavila neuvěřitelných 101 let, mimochodem ve stejný den, kdy by svíčky sfoukával i Antonín Dvořák (náhoda?). Sběratelka umění a zakladatelka Musea Kampa je spojována především s Františkem Kupkou, se kterým se osobně znala a jehož dílo tvoří základ široké sbírky moderního umění, kterou najdete ve stálé expozici právě na Kampě. Všechno nejlepší, Medo!

Zemřel Jiří Menzel
Tento způsob léta, zdá se mi poněkud nešťastným. Předpokládám, že nikomu z vás neunikla smutná zpráva o smrti Jiřího Menzela. Jeho celoživotní tvorbu vám asi připomínat nemusím, stejně jako fakt, že oscarových režiséru v Česku moc nemáme. Hrabalovské Ostře sledované vlaky doporučuji na víkendové vzpomínkové promítání, film najdete třeba na Netflixu.

Dcera Charlese Saatchiho otevírá v Londýně galerii
Dcera zakladatele agentury Saatchi & Saatchi, vlivného sběratele umění a galeristy Charlese Saatchiho, otevírá v Londýně svou vlastní galerii. Saatchi Yates bude sídlit v Mayfair, jen kousek od Goodman Gallery nebo aukčních síní Christie’s a Sotheby’s a nabídne 1000 metrů čtverečních výstavního prostoru. Má ambici představovat světu neznámé talenty a začíná slibně - švýcarským malířem Pascalem Sanderem.

Umělecké instituce deinstalují tvorbu umělce, který vraždil
Před pár měsíci uměleckým světem otřásla vražda respektované kurátorky Rebeccy Blum. Zavraždit ji měl její partner, britský fotograf a umělec Saul Fletcher, známý mimo jiné svým přátelstvím s Bradem Pittem. Přítelkyně oběti, galeristka Alison Jacques nedávno vyzvala instituce, aby tento násilný čin nepodporovaly tím, že budou vystavovat Fletcherovo dílo. Mezi několik galerií, které výzvu následují, se tento týden přidala například nadace Francoise Pinaulta, když z benátské expozice odstranila Fletcherovu fotografii.

 

Foto: Díla Lukáše Karbuse, aktuálně vystavená v ostravské pobočce J&T Banky.