Kultura

Novinky ze světa umění (srpen 2020)

18. 8. 2020 | Autor: Valérie Dvořáková50 let Art Baselu, pracovní podmínky českých architektů a konec jedné éry v 8smičce

Ani tento týden vás nenechám zahájit víkend bez pár důležitých zpráv ze světa umění. Tentokrát je skladba novinek dost pestrá - od dalších personálních změn na české galerijní scéně, přes jeden (ne)překvapivý skandál v architektonických kuloárech až po kulaté výročí veletrhu Art Basel.

Ředitelka 8smičky končí
Humpolecká galerie 8smička nenápadně oznámila dost zásadní změnu: její stávající ředitelka Marcela Straková opouští svou pozici a hledá za sebe náhradu. O 8smičce jsem se určitě už zmiňovala, pro mě je to jedna z nejlepších uměleckých institucí u nás, ne-li ta vůbec nejlepší. Svým dramaturgickým plánem, výstavními prostory, komunikací (i cukrárnou a bookshopem) by se mnohé instituce mohly inspirovat. Upřímně doufám a držím palce, ať se 8smičce podaří udržet směr i po odchodu své kormidelnice, která za celou koncepcí stála, a rozhodně jí za to patří pořádný kredit.

Stát získal významnou soukromou sbírku grafik
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových tento týden informoval o tom, že stát získal rozsáhlou sbírku umělecké grafiky z pozůstalosti po Ervínu Ježkovi, domažlickému profesorovi a milovníkovi umění. Sbírka, která obsahuje mimo jiné díla Maxe Švabinského, Bohumila Reynka nebo Cyrila Boudy, čekala od roku 2016 na rozhodnutí o své budoucnosti - Ježek totiž zemřel bez dědiců a bez závěti. Teď soubor 2800 grafik, kreseb a pastelů nabídne majetkový úřad státním muzeím a galeriím.

V Ostravě vznikne nová koncertní síň
Ostrava představila studii nové koncertní síně. Architektonickou soutěž na ni před dvěma lety vyhrálo newyorské studio Stevel Holl Architects spolu s pražskými Architecture Acts. Ta vznikne jako přístavba místního Domu kultury, který v Ostravě stojí od roku 1961 podle návrhu Jaroslava Fragnera. Nová koncertní síň by měla být šetrná k životnímu prostředí, uvažuje se i o vytápění důlní vodou. Hotovo by mělo být v roce 2025, budget se pohybuje kolem 2,2 milardy korun.

Studie odkrývá nedůstojné podmínky práce mladých architektů
Na webu časopisu ERA21 byly zveřejněny výsledky Průzkumu pracovních podmínek mladých architektů a architektek. Zapojilo se do něj 1221 profesionálů ve věku od 22 do 35 let a je to opravdu smutné čtení. Neuvěřitelných 49 % respondentů pracuje na bázi proslulého švarcsystému a 16 % dostává výplatu nebo její část úplně načerno. O finančních rezervách a možnostech zakládat rodinu se netřeba zmiňovat. O tristních podmínkách práce českých architektů vím už dávno, dosud jsem ale doufala, že se jedná spíš o neprůkaznou bublinu mých známých než o zjevný systémový problém. Silver lining: je dobře, že se téma otevírá.

Bejrútská exploze ochromila i lokální uměleckou scénu
The Art Newspaper se tento týden zaměřil na libanonskou uměleckou scénu. V troskách po extrémně silné explozi v Bejrútském přístavišti vyzpovídal jejich reportér několik místních umělců a galeristů, kteří spolu se zbytkem města počítají ztráty a jen těžko odhadují svou budoucnost. Další svědectví z místní umělecké scény přinesl tento týden i portál ARTnews.

Art Basel slaví 50 let
Nejslavnější světový veletrh umění slaví 50 let, akorát ten padesátý ročník Art Baselu úplně nevyšel. #korona
Všechno začalo v roce 1970 jako společná aktivita tří basilejských galeristů: Ernsta Beyelera, Trudl Brucknerové a Balze Hilta. Hned prvního ročníku se účastnilo 90 galerií z 10 zemí a navštívilo ho přes 16 tisíc lidí. A úspěch slaví dodnes. Mimochodem, nedávno jsem se zmiňovala, že skupina MCH, která veletrhy Art Basel vlastní, má nového většinového vlastníka. Je jím společnost Lupa Systems, za kterou stojí James Murdoch.
Ale zpátky k výročí - Art Basel sestavil moc milou vzpomínkovou stránku, doporučuju k víkendovému proscrollování!

Foto: vizualizace nové koncertní síně v Ostravě, zdroj: Město Ostrava